Technika: BAE Systems AN/ALQ-212 ATIRCM

Systém AN/ALQ-212 ATIRCM (Advanced Threat InfraRed CounterMeasure) od britské zbrojovky BAE poskytuje ochranu proti infračerveným (IR) hrozbám, hlavně IR naváděným střelám. Systém je náhradou za AN/ALQ-144A a používá se hlavně na helikoptérách a případně F-16 určených pro blízkou palebnou podporu.

AN/ALQ-212 ATIRCM je moderní EW obranný systém proti IR naváděným střelám s vynikajícím výstražným systém s malou chybovostí a výkonným IR laserem fungujícím jako rušička a i vyhazovač klamných cílů s pokročilými klamnými cíli. Všehovšudy, tento systém by postupně měl nahradit celou škálu varovných, rušících a klamných systémů rodin AN/ALQ-144, M206, and AN/ALQ-156. V současnosti se ALQ-212 používá na 17 různých platformách s pohybujícím se i pevným křídlem ve všech třech složkách amerických ozbrojených sil.

Systém se natolik osvědčil, že je i studované možné použití i na obrněná vozidla jako ochrana proti protitankovým střelám ATGM (Anti-Tank Guided Munitions)  používající IR navádění na cíl.

ATIRCM je součástí širšího programu infračervené obrany SIIRCM (Army's Suite of Integrated Infrared Countermeasures), který kromě systémů jako je ALQ-212 se zabývá i oblastmi jako jsou speciální nátěry potlačující IR, nižší IR signatury motorů apod.

Design

ALQ-212 se skládá ze tří hlavních částí - výstražný systém AN/AAR-57 CMWS (Common Missile Warning System), infračervenou rušičku ATIRJ (Advanced Threat Infrared Jammer) a vyhazovač klamných cílů ICMD (Improved Countermeasures Dispenser). Všechny tyto jednotky jsou řízeny jednou společnou řídící jednotkou ECU (Electronic Control Unit). Celý systém pak poskytuje ochranu ve všech směrech. Zároveň dokáže detekovat a sledovat několik cílů zároveň

AN/AAR-57 je detekční a vyhodnocovací jednotka, která se skládá ze šesti pasivních senzorů a řídící jednotky, která je schopná identifikovat střely, rozhodnou, jestli představují hrozbu a předat varování s informacemi centrální řídící jednotce. Systém vyniká velmi nízkým počtem falešných alarmů

Řídící jednotka pak musí rozhodnout, jaké protiopatření použije. Jednou z variant je použití rušičky ATIRJ. Jedná se zpravidla o dvě otočné hlavice (záleží na konkrétní platformě), které přijmou informace i pozici střely a proti ní pak vyšlou silná IR laserový paprsek, čímž zaruší vlastní senzory naváděné střely. Samotná hlavice má i vlastní senzor, jehož data jsou korelovaná s těmi z CMWS a tím se spolehlivě "zamkne" nepřátelská střela. Hlavice, kromě iR laseru, zahrnuje i výkonnou xenonovou obloukovou lampu, která působí na cíl zároveň s laserem.

Druhou možností je vypuštění klamných cílů pomocí ICMD. Tento vyhazovač klamných cílů může mít v zásobníku tři a více různých typů klamných cílů, kde o konkrétní výběr se postará centrální řídící jednotka.

Detail na senzor

Nasazení

AN/ALQ-212 se začalo vyvíjet v roce 1995 a dosáhlo IOC v roce 2003 a od té doby  má již odslouženo více než 85 000 bojových hodin a to hlavně při bojovém nasazení v Iráku a Afghánistánu.

V současnosti ALQ-212 je používán již na platformách, jako jsou MH-60K, AV-8BN, CH-47D,F, AH-64D a F-16 Block 40 - Close Air Support a mnoho dalších.

 

Média