RWR - výstražný radiolokační přijímač

Výstražný radiolokační přijímač, anglicky RWR - Radar Warning Receiver, je pasivní detekční zařízení kategorie ESM či ES, jehož úkolem je detekce, určení typu a nebezpečnosti radiolokačních prostředků nepřítele, zvláště těch, které jsou určené k aktivní bojové činnosti, například proti letadlům jako je radarové navádění řízených střely, řízení palby protiletadlových kanonů, atd.

RWR je jedno z nejjednodušších a nejzákladnějších zařízení pro elektronický boj. V nejmodernějších systémech už RWR není samostatně, ale je integrální součástí komplexnějších systémů elektronického boje. Jedná se o systém antén, například letadla mají typicky 4 antény pro pokrytí celého prostoru kolem sebe a určení směru hrozby, přijímače a jednotky pro zpracování a analyzování signálu. Typický rozsah RWR je 0.5-18 GHz.

Zevrubně, pracovní postup RWR je následující. Radarový signál pomocí antén a vnitřních VF rozvodech doveden až k přijímači, kde se transformuje na signál digitální. Následně z intenzity signálu na jednotlivých přijímačích můžeme zevrubně určit směr příchodu daného signálu. Zároveň jsou analyzovány vyzařovací charakteristiky signálu a na jejich základě se provede porovnání s charakteristikami uložených v databázi a tím k identifikaci o jaký zdroj jde. Zdroj signálu nám pak pomůže určit, zda se jedná o přátelský/nepřátelský signál a případně jakého zařízení, např. letadlo, řízení protiletadlové palby, atd.

V případě RWR na palubě letadel/vrtulníků se signál zobrazí pilotovi na příslušném REB (radioelektronický boj) monitoru a v případě, že je signál vyhodnocen jako hrozba i akustickým signálem. V pokročilých systémech může být RWR napojen na další prostředky elektronického boje pro vypuštění klamných cílů, nebo rušení.

Pro ukázku se můžeme podívat na systém F-16 [1] :

Ovládání EWS, volby režimu:
• SEMI - pokud RWR zjistí zaměření radarem, VMS upozorní pilota slovem JAMMER, aby aktivoval ECM (rušící zařízení, např. kontejner ALQ-131). Pokud bude detekována raketa odpálená na letoun, začne EWS dle zvoleného programu odpalovat klamné cíle,
• AUTO - pokud RWR zjistí zaměření radarem, aktivuje ECM (podmínkou je ON nastavení JMR volby na ICP) a začne odpalovat klamné cíle dle zvoleného programu bez ohledu, zda na letoun letí či neletí raketa.

RWR je schopné zpracovat jak spojitý signál (CW - Continuous Wave) tak i pulsní. V případě CW signálu RW měří frekvenci, úhel příchodu a výkon, u pulsních měří frekvenci či frekvenční pásmo, TAO (time of arrival), AOA (angle of arrival), PRI (pulse repetition interval), šířku pulsu a výkon.

Jako přijímače se dříve a v některých případech ještě dnes používají hlavně tzv. Crystal Video Receiver, který má spoustu nevýhod, jako slabé rozlišení ve frekvenci, slabá senzitivita atd., ale je velice jednoduchý a levný. Navíc hlavně v dřívějších dobách bylo problém použít lepší přijímač, např. superhet, protože to znamenalo větší rozlišení, větší dosah, větší citlivost a to znamená mnoho dat a mnohem větší náročnost pro zpracování signálů, tedy výkonnější DSP jednotky, což dříve byl problém.

ALR-69 System Block Diagram

Další zajímavosti k RWR

  • České JAS-39 Gripen používají RWR jako součást EWS-39.
  • V americké nomenklatuře se pro RWR používá zkratka AN/ALR či AN/APR.
  • První RWR použilo americké letectvo ve válce Vietnamu proti ruským radarově naváděným země-vzduch (SAM - Surface-to-air missile) střelám
  • The Radar Warning Story [pdf, english]