Future Forces Forum 2016

Future Forces Forum 2016

Ve dnech 19.-21.10. 2016 na výstavišti v Letňanech proběhla řada akcí pod názvem Future Forces Forum v rámci které proběhly schůzky expertních skupin NATO, workshopy a konference na témata jako je budoucnost kybernetického boje, CBRN (Chemical, biological, radiological and nuclear) a jiné. Významnou součástí byla také výstava s více než 200 vystavovateli. V rámci toho příspěvku chci vyzdvihnout věci, které mě na této výstavě zaujaly a tematicky se týkají systémům elektronického boje, radarům a jiným příbuzným systémům.

Jedním z největších vystavovatelů byla Armáda České republiky (AČR), která předvedla hned několik zajímavých kousků. Jedním z největších vnitřních exponátů bylo jedno rozvinuté mobilní stanoviště pasivního sledovacího systému Věra S/M od společnosti ERA umístěného na přívěsu. Součástí byl také vyhodnocovací kontejner, kde přítomný operátor vysvětloval princip fungování systému Věra i s ukázkou, jak vypadá zpracovávaný signál atd. Mimo jiné se člověk dozvěděl, že například trvá až 5 let, než se pořádně vycvičí operátor, který je schopen pořádně zpracovat i signály, které přednastavená automatika zpracovat nezvládne.

Systém Věra S/M

Systém Věra S/M

Na jiném místě AČR prezentovala EW systémy od české společnosti URC Systems. Prvním z nich byl osobní rušící systém STAR Manpack C s výkonem 80W schopný rušit signály v rozmezí 25 - 2500 MHz. Hned vedle byl vystaven osobní reaktivní rušící systém STAR Manpack R, který skenuje frekvence 25-3000 MHz a rušit je schopný na frekvencích 25-512 MHz. Oba systémy slouží primárně proti rádiově ovládaným improvizovaným výbušným systémům RC-IED (Radio Controlled Improvised Explosed Devices). Třetím zařízením od URC Systems byl SYMON, ESM/COMINT systém pro rychlý průzkum, monitoring, určení směru a technické analýzy signálů v oblasti HF, VHF a UHF, který může stát samostatně nebo být přimontovaný na automobilu.

STAR Manpack verze C a D od URC Systems

STAR Manpack verze C a D od URC Systems

Další firmou, jejíž výrobky bych se také nebál zařadit do oblasti EW, byla Inflatech s.r.o., která prezentovala nafukovací klamné cíle. K dosažení maximální realističnosti vykazují i příslušné IR a RF signatury. Příkladem byl přítomný tank, který v oblasti motoru měl elektrické vyhřívání (v případě verze s nafukováním na naftový pohon můžou teplé výfukové plyny nahradit elektrické vytápění), což dává věrohodnou IR stopu. Dále jsou v maketě vhodně umístěné hliníkové pláty, které zase simulují kovový povrch, který odráží radarové signály. Společnost však nedodává jen samotné makety, ale i know-how jak je co nejrealističtěji použít. Třeba tank uprostřed travnaté plochy by měl za sebou mít stopu od pásu, maketa stíhačky by měla stát na betonové ploše a ne vedle na trávníku apod.

Nafukovací klamný cíl od společnosti Inflatech.

Nafukovací klamný cíl od společnosti Inflatech.

Také se zde prezentovala společnost Interlink CS, která je výhradní dodavatel systémů Harris do ČR (o jednom ze systémů společnosti Harris jsem už psal, ES-5080). Prezentovány byly hlavně systémy pro rádiovou komunikaci od Harrisu. Malou prezentaci ve formě modelů měla i společnost MEADS, která je společným podnikem amerických, německých a italských firem s cílem vyvinout a poskytovat moderní protiletecký systém, jehož součástí jsou i UHF průzkumný a X-band multifunkční střelecký radar.

UHF průzkumný radar systému MEADS

UHF průzkumný radar systému MEADS

Nakonec bych ještě zmínil systém ARDRONIS od společnosti Rohre&Schwarz. Jedná se o komplexní systém pro monitorování a ECM proti rádiově ovládaným dronům. V závislosti na verzi je tento systém schopný identifikovat, zaměřit a zarušit rádiové vysílání ovládající dron. Zcela určitě se tomuto systému budu věnovat v jednom z budoucích příspěvků v kategorii Technika.

 

 

Leave a Reply